חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

הטונה כחולה הסנפיר ודקר הסלעים - מינים מוגנים

21/10/2018

בעקבות עתירה לבג"ץ שהגישה החברה להגנת הטבע לפני כשנה, חתם השר זאב אלקין ביום רביעי האחרון על עדכון רשימת ערכי הטבע המוגנים עם עשרות מינים שנכנסו לרשימה וביניהם טונה כחולת הסנפיר ודקר הסלעים. היה זה צעד משמעותי להגנה על שני מינים אלה, שנמצאים בסכנת הכחדה. לצערנו, משך השר את ההכרזה היום, ויקיים השבוע שימוע ציבורי מחודש.

 

   

טונה כחולת סנפיר                                                               דקר הסלעים. צילום: אורן קליין

 

ביום רביעי האחרון בירכנו על הכרזתם של שניים ממיני הדגים המצויים בסכנת הכחדה בים התיכון, כערכי טבע מוגנים – טונה כחולת הסנפיר ודקר הסלעים. מדובר על שניים מטורפי העל של מערכת אקולוגית הימית, המוגדרים על ידי ארגון השימור הבינלאומי, IUCN, כמינים בסכנת הכחדה.

 

ההגנה על טונה כחולת סנפיר


ההכרזה הגיעה בהמשך לעתירה שהגשנו לפני שנה לבג"צ, בדרישה להכריז על שני המינים הללו כמוגנים בשל מצבם הקשה, שנגרם בעקבות דיג יתר ופגיעה בבית הגידול שלהם.  

לצערנו, השמחה הייתה מוקדמת. השר משך את ההכרזה ומקיים שימוע ציבורי מחודש בנושא השבוע. אנו מקווים כי בעקבות השימוע הציבורי תובהר מחדש חשיבותה של ההגנה על המינים הללו. 

פעולותינו להגנה על מינים אלו מצטרפות הן חלק ממהלך כולל של פעולות שאנו מקדמים לשמירה על המערכות האקולוגיות של הים התיכון כמו אישור תקנות הדיג, המאמצים להוצאת כל ספינות המכמורת מהמים, תיקון חוק אזורים ימיים, קידום שמורות טבע ימיות ועוד.

 

על הטונה כחולת הספיר  

 

על דקר הסלעים