חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

אבני חמשת המלכים- על מה ולמה?

1/10/2017

 

מבט לעמק איילון, צילום: אביטל יוגב

 

כמה דקות נסיעה ממודיעין, בין כרמים ומטעים, שוכנת גבעה קסומה הנקראת - אבני חמשת המלכים. הגבעה היא חלק מהגבעות הדרומיות של מודיעין, ושוכנת מצידן הדרומי, בחלק בו הן משתפלות לתוך עמק איילון. הגבעה משובצת כולה סלעים חומים ומרשימים של אבני צור, תופעה גיאולוגית בולטת על פני השטח, הבנוי ברובו מאבני גיר לבנות.
על מנת להבין את מקור שמה של הגבעה נרחיק אל ימי כיבוש הארץ ע"י בני ישראל, בהובלתו של יהושע בן נון.

מפילים את יהושע בפח
אל תושבי העיר הכנענית גבעון, הגיע שימעו של העם המוזר שפלש לארץ כנען, וכובש בה עיר אחר עיר, ובמצוות אלוהיו גם משמיד את כל תושבי אותן ערים. בגבעון אשר נאמר עליה "כל אנשיה גיבורים" (יהושע, י' ג'), לא כל כך אהבו את הרעיון של להכחד מעל פני האדמה, והם יזמו תוכנית מתוחכמת.
הם שלחו אל יהושע משלחת, שתפקידה היה לכרות עם בני ישראל ברית. ועל מנת שאלה יסכימו לכרות איתם את הברית, הם עשו עצמם כאילו הגיעו מרחוק, לא מתוך ארץ כנען. הם נעלו סנדלים שחוקים ובלויים, הצטיידו בלחם עבש ובנאדות יין מצומקים וריקים, כאילו עברו דרך רחוקה. בדברם עם יהושע הזכירו רק את הכיבושים של בני ישראל בעבר הירדן, אך לא את כיבוש יריחו והעי, שקרו לא מזמן.

חוטבי עצים ושואבי מים
ואכן, יהושע והזקנים נופלים בפח, וכורתים את הברית המבוקשת. אך מכיוון שהארץ קטנה, ואי אפשר לשמור בה סודות לאורך זמן, לא חולפים כמה ימים, ויהושע מבין שעבדו עליו. למזלם של הגבעונים, כוחה של שבועה באותה תקופה חזק יותר מכל דבר, ולבני ישראל אין אפשרות לכבוש את העיר ולהשמידה. בתור עונש מצווה יהושע שאנשי גבעון הגיבורים יהפכו לחוטבי עצים ולשואבי המים של בני ישראל. כלומר – למשרתים. הגבעונים איבדו את חירותם, אך זכו בחייהם, ונטמעו בקרב עם ישראל. דיל טוב או רע? זה כבר לשיקולכם.

תבוסתנות? לא בבית ספרנו
בינתיים, במקום אחר בכנען, שומע את הסיפור אדני-צדק, מלך ירושלים. אדני-צדק רותח מזעם על הגבעונים התבוסתנים. הוא רואה במעשה שלהם בגידה בחבר'ה המקומיים, והוא מחליט שהם ראויים לעונש. הוא מגייס לעזרתו 4 מלכים נוספים מחברון, ירמות, לכיש ועגלון, וביחד חמשת המלכים עולים על גבעון ומתכוננים למצור ממושך עליה. אך הגבעונים לא איבדו את חירותם לשוא. הם שולחים הודעה בהולה ליהושע, מיידעים אותו על הצרה שנפלה על ראשם, ומבקשים את עזרתו.

התערבות מלמעלה
יהושע נאמן לשבועתו, לוקח איתו את גיבורי החיל, והם מתנפלים בהפתעה על מחנה האוייב: "וַיְהֻמֵּם יְהוָה לִפְנֵי יִשְׂרָאֵל, וַיַּכֵּם מַכָּה-גְדוֹלָה בְּגִבְעוֹן" (יהושע, י' י'). וכאן מגיע רגע דרמטי ביותר בקרב. אלוהים בכבודו ובעצמו מתערב, וממטיר על צבא חמשת המלכים אבנים גדולות מן השמיים. "רַבִּים, אֲשֶׁר-מֵתוּ בְּאַבְנֵי הַבָּרָד, מֵאֲשֶׁר הָרְגוּ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, בֶּחָרֶב" (שם, יא'). הקרב מסתיים כמובן בניצחון גדול של בני ישראל. האגדה אומרת כי האבנים שהומטרו מן השמיים, הם אותם סלעי הצור היפים, המעטרים את גבעת אבני חמשת המלכים עד ימינו אנו.

מצפה כרמים- פינת פיקניק שלווה
100 מטר מזרחה משם שוכן בוסתן ציורי, עם פרגולת אבן יפהפיה אשר בנה אחד החקלאים מהמושב הסמוך. תוכלו לערוך שם פיקניק משפחתי מול הנוף הפסטורלי של עמק איילון.

מפת הגבעות הדרומיות

  איך מגיעים? (ניתן ללחוץ על התמונה להגדלה)
ברכב:

נוסעים על כביש 3 לכיוון מבוא חורון, עוברים מטעי שקד מימין ומיד אחריהם, חוצה את הכביש דרך ג'יפים המסומנת בכחול. פונים שמאלה בדרך זו ונוסעים עליה כק"מ.

את הגבעה ניתן לראות מצד שמאל של הדרך מעט אחרי שהשביל מתעקל בחדות ימינה.

ברגל או באופניים:

ניתן להכנס לשטח מכיכר השוטר במודיעין (מופיע בוייז) ולצעוד לאורך השביל הכחול כ- 2.5 ק"מ

הגבעה תהיה מצד ימין של הדרך (מגיעין בדיוק מהכיוון ההפוך מהרכבים)