חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

רגע האמת של התיתורה

התכנית לביטול הבניה, שהוכנה ע"י החברה להגנת הטבע והוגשה ע"י העירייה נידונה ב-18.2.13בוועדה המחוזית לתכנון ובניה, שם הגיעו להסכמה עקרונית כי יחידות הדיור שתוכננו להיבנות על הגבעה יועתקו לשכונות העתידיות של שלב א', אך ההכרעה לאישור ההחלטה תתקבל רק לאחר הפקדת התכניות של שכונות אלו. זהו עוד צעד חשוב במהלך לשינוי יעוד הגבעה משטח המיועד לבינוי לשטח פתוח אך יש לזכור כי כל עוד לא אושרה התוכנית המייעדת את שטח הגבעה לשטח פתוח תכנית הבינוי בתוקף. יחד אתכם נמשיך לפעול לאישורה הסופי של התוכנית ושימורה כאתר טבע וארכיאולוגיה פתוח לציבור.

לפני כשנה התקיים דיון בוועדה המחוזית מרכז, בתוכנית לשימור הגבעה. בועדה, ראש העיר הציג את עמדתו כי יש לאשר את התכנית להפיכת גבעת התיתורה לפארק טבע ומורשת ללא יחידות המגורים. בדיון השתתפו תושבים ממודיעין וכן מספר חברי מועצת העיר. הוועדה החליטה לשוב ולקיים דיון נוסף בתוכנית, על מנת לאפשר הידברות בין עיריית מודיעין לבין מינהל מקרקעי ישראל, כדי להביא לפתרון חיובי אשר יאפשר את שימור גבעת התיתורה במלואה, ללא פיתוח, תוך בחינת פתרונות למיקום יחידות המגורים שיבוטלו בתיתורה במיקום חלופי. בדיון אשר התקיים ב-18.2 הושגה הסכמה עקרונית להעתיק את יחידות הדיור שתוכננו להיבנות על התיתורה לשכונות P ו-L, אך טרם התקבלה החלטה סופית מכיוון שתוכניות אלו טרם הוגשו לוועדה. יש לזכור כי תכנית הבינוי עדיין בתוקף, כל עוד הועדה לא אישרה את שימור הגבעה כשטח פתוח לרווחת התושבים.


בחברה להגנת הטבע מברכים את ראש העירייה חיים ביבס על עמדתו ומחזקים את ידיו בקידום התוכנית לשימור כל שטח הגבעה.

לפרוטוקול הדיון על התיתורה בועדה לחץ כאן

גבעת התיתורה, גבעה בעלת חשיבות רבה מבחינה נופית, ארכיאולוגית ותיירותית באזור מודיעין, שוכנת בלבה של מולדת החשמונאים. שמה של הגבעה ניתן לה על שם צורתה כשולי מגבעת הכובע - תיתורה. בעבר ישב במקום הכפר הערבי אל בורג', ומסקרים וחפירות עולה שהאתר היה מיושב כבר בתקופה הכלכוליתית לפני יותר מ-5,000 שנה והמשיך להיות מיושב לאורך מרבית התקופות עד זמננו.

בגבעה יש שילוב ייחודי של אתרים עתיקים עם היסטוריה מרתקת, תצפית נוף מרהיבה, פרחי בר בשלל צבעים בחורף ובאביב ופוטנציאל תיירותי-חינוכי גדול. מתצפית הנוף רואים ביום יפה את רוב מישור החוף, גבעות השפלה והרי ירושלים. בגבעה צומח טבעי מגוון, מרבדים של פרחי בר (רקפות, כלניות ועוד) מכסים אותה בעונות הפריחה, עצי שיזף גדולים רבי שנים ועצי בוסתן כגון שקדים, רימונים, וזיתים, אותם נטעו תושבי הגבעה בתקופות שונות.

חשיבותה העיקרית של התיתורה נובעת ממעשי האדם בה לאורך התקופות המאפשרים לשחזר את החיים בימי קדם: טראסות חקלאיות קדומות, מחילות מסתור תת קרקעיות, עשרות בורות מים עתיקים, גתות בתי בד, בית חווה ומבצר צלבני שנתן לגבעה את שמה הערבי "בורג'".


גבעת התיתורה. צילום:דקלה בן יעקב

 

 
הדמייה של הבנייה על הגבעה

צילום והדמייה: החברה להגנת הטבע