חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

כביש לא חוקי בלב המסדרון האקולוגי

5/08/2019

 

כביש סלול בלב המסדרון האקולוגי!!!

נייר עמדה - קהילת מודיעין החברה להגנת הטבע

 

רקע
שטחי הטבע הסובבים את העיר מודיעין ואת הישוב שעלבים הם לב המסדרון האקולוגי של ישראל, אשר מהווים מעבר חשוב לבעלי חיים, לאורך ציר הגבעות המזרחיות.
בתוך שטח חשוב זה ישנם מספר צווארי בקבוק, אשר מצמצמים את יכולתם של בעלי החיים לעבור מאזור לאזור, דבר שדרוש לשם התרבות בריאה וטבעית עם פרטים שאינם קרובי משפחתם. השטח הבעייתי מכולם הוא זה שבין מרכז עינב לכביש מספר 1 ולתוואי רכבת ישראל הצמוד לכביש. רוחבו של צוואר בקבוק זה הוא פחות מ-700 מטרים(!) ודווקא שם בחרה המועצה האזורית גזר לסלול דרך חקלאית ישנה, ולהפוך אותה לכביש סואן.
 
הבעייתיות בכביש
לפי נתוני רשות הטבע והגנים השטח מהווה מעבר של יונקים רבים החיים בסביבה, ביניהם מספר לא מבוטל של מינים הנמצאים בסכנת הכחדה, כמו הצבי הארץ-ישראלי, שהוא מין אנדמי לישראל ועתידו בסכנה, הצבוע המפוספס, צב היבשה המצוי ועוד רבים.
סקר מעבר רכבים שנערך על ידי החברה להגנת הטבע בכביש מראה כי הכביש נמצא בשימוש אינטנסיבי. ביום רגיל עוברים בו כ-900 רכבים(!) בממוצע. משמעות הדבר היא שהלכה למעשה אין כל מעבר של חיות בשעות היום והמסדרון האקולוגי אינו מתפקד.
 
עמדת החברה להגנת הטבע
תכנית המתאר החדשה שמקדמת עיריית מודיעין מכבים רעות, מדגישה את השמירה על שטחי המסדרון האקולוגי, ואף סימנה את שטחי המסדרון במסמכי התכנית, וקבעה כי שמירה על רציפות המסדרון היא אחד ממטרות התכנית.
 
קיומו של הכביש מהווה פגיעה אנושה בתפקודו התקין של המסדרון האקולוגי הארצי! לאור זאת יש לפעול לביטולו