חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
בחר דרגת קושי
חיפוש טיול בטקסט חופשי

מתנה לעמק הצבאים במלאת שנתיים להקמתו- שני עופרים חדשים

מאת: גיתית הרש

בימים האחרונים, בחסות אלפי מבקרים שבילו בעמק את חג הפסח, בישרו אנשי החברה להגנת הטבע על הצטרפותם של שני תושבים חדשים לעמק- שני עופרים חדשים. העופרים נולדו בשטח "הליבה הטבעית", שטח שנותר פראי וטבעי בעמק, המשמש כמקום מסתור. צביות נכנסות להיריון בסתיו, לחצי שנה, כאשר האביב הוא עונת ההמלטות. עדר הצבאים, שמנה 6 פרטים בעת פתיחת העמק לפני שנתיים בדיוק, על ידי עיריית ירושלים, הגיע בפסח ל 20 פרטים. המלטת עופרים בסבך היא הדרך בה הצביות מגנות על הרך הנולד. בחודש הראשון הצבייה מסתירה את העופר בסבך ומגיעה מספר פעמים להנקה ולנקות את העופר.

 

הניקוי היסודי מבטיח שהטורפים יתקשו במציאתו. הניקוי כולל ליקוק של אזור הפה ופי הטבעת. אחד האיומים הגדולים על אוכלוסיית העופרים הוא איסופם על ידי ציידים ועל ידי טיילים תמימים שלא יודעים כי האם נמצאת בקרבת מקום. צבאים שנלקחו מהשטח דינם נחרץ להיות בשביה כל חייהם. עמק הצבאים משמש היום בין השאר כאתר לשיקום אתר לשיקום צבאים שנאספו על ידי פקחי רשות הטבע והגנים. אחד הסיפורים המרגשים מהימים האחרונים הוא על חיבור בין צביה שהוחרמה מדי ציידים על ידי פקחים וטופלה בגדרה מיוחדת בתוך העמק, וצביה יתומה שטופלה בגן החיות התנכ"י. הצבייה הבוגרת אימצה את הצעירה, ושתיהן שוחררו חזרה לשטח העמק. כעת הצוות עוקב אחריהן לראות את הסתגלותן במרחב.

עם העלייה במספר הצבאים הפך העמק בשנתו השנייה לאחד מאתרי הבילוי המוכרים ביותר בירושלים, מבקרים בו כמאה אלף מבקרים בשנה, במיוחד בחופשים ובחגים ובמיוחד באביב בזמן הפריחה. מלבד חוויה בטבע משמש העמק למרכז חינוכי של עיריית ירושלים לשמירה על הטבע ולשמירה על ניקיון במרחב הציבורי- בפארק לא מפוזרים פחים והמבקרים מפנים את האשפה למרכז המחזור הנמצא בכניסה הראשית. עירית ירושלים עורכת הדרכות במהלך השבוע, חינם לציבור.
לדברי עמיר בלבן מהחברה להגנת הטבע ומצוות העמק, עקב אופיו המיוחד של הפארק ישנו מפגש יוצא דופן של תושבים מכל גווני הקשת והתנהגות הציבור מופתית נענים לבקשות המיוחדות הנוגעות לשמירת הטבע בפארק ומסייעות לשמירה על אוכלוסיית הצבאים. עמק הצבאים הפך לדוגמה חיה בה עיר מקדמת ומטפחת אתר טבע עירוני קהילתי חינוכי, ובה חי מין בסכנת הכחדה.

ראש העיר, ניר ברקת, " עמק הצבאים הוא רעיון חדשני ומהפכני במושגים של מרחב ציבורי עירוני – שמורת טבע בטבורה של ירושלים. הוא מסמל בראש וראשונה את המעורבות הקהילתית בירושלים ואת עוצמתם של תהליכי התכנון והחשיבה המשותפים לעירייה ולתושבים. הפארק מסמן עבורנו את הכיוון אליו אנו מבקשים להצעיד את העיר: פיתוח אתרי טבע בשילוב הקהילה ובהשקעה של גורמים עירוניים רבים הפועלים למען איכות הסביבה והשמירה על החי והצומח בירושלים".