חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

עדכון מזירת התכנון - ספטמבר 2019

26/09/2019


מה בעדכון הפעם?


1. גבעת הצבאים:
בין זיכרון יעקב לבנימינה ישנו שטח פתוח המהווה מסדרון אקולוגי (ציר תנועה ראשי) של צבאים, איילי כרמל ומיני חיות בר נוספים. בחודשים האחרונים אנו מצויים במאבק כנגד תכנית בנייה מאושרת המאיימת לקטוע את המסדרון החשוב הזה. מוסדות התכנון השונים וכן רשות מקרקעי ישראל הביעו בעבר את הסכמתם כי התכנית המאושרת ישנה ומיושנת ויש לתקנה, על ידי הרחבת המסדרון האקולוגי במסגרת התכנית – ועל כך ניטש המאבק. בין היתר, החברה להגנת הטבע הגישה ערר כנגד כריתה של מאות עצים בשטח התכנית, ובעקבות הערר התקיים סיור ומפגש בין כל הגורמים המעורבים בהובלתו של פקיד היערות הארצי. המפגש התקיים בשבוע שעבר, וייתכן ומהווה פתח לעצירת העבודות המתבצעות בשטח מאז חודש יולי, ולחשיבה מחדש...
 
בתמונה: מדריכי החלה"ט בהסברה לתושבים במדרחוב בזיכרון יעקב

 

2. אזור תעשיה חדש בצפון חדרה:
עיריית חדרה הגישה לוועדה המחוזית חיפה תכנית להרחבת אזור התעשייה הצפוני של העיר – חד/1800. התכנית צפויה להכפיל את אזור התעשייה הקיים ולהצר באופן משמעותי את השטחים הפתוחים המלווים את תוואי נחל חדרה היום, כמו גם להסב שטחים חקלאיים נרחבים לתעשייה מסוגים שונים. בימים אלה אנו מגבשים את עמדתנו לגבי התכנית, ועל פניו כבר נראה שיהיה צורך בהרחבת השטח הפתוח מסביב לנחל והתאמתו לשימוש כפארק לטיילות ופנאי עבור תושבי העיר.


 
3. רובע הים:
תכנית רובע הים - בינוי של כ-10,000 יחידות דיור, בין גבעת אולגה לתחנת הכוח אורות רבין ונחל חדרה, אשר תוביל להתרחבות משמעותית של העיר חדרה, עלתה שלב והגיעה לוועדה המחוזית. תסקיר השפעה על הסביבה שנעשה במסגרת התכנית נבדק באופן ראשוני על ידי אנשי המקצוע במשרד להגנת הסביבה. מחוות דעתם עולה כי ההתייחסות של מתכנני "רובע הים" לתכנון חופי הרחצה של הרובע איננה מספקת: כותבי התסקיר מציעים "להוציא" את גושי סלע החוף המגנים על רצועת החוף החולית של חוף חדרה, והמשרד להגנת הסביבה מביע את החשש כי ייווצר במקום שקע וכן זרמים שישטפו את החול הקיים בחוף ולמעשה יפגעו בו בצורה משמעותית.
 
מתוך חוות הדעת של המשרד להגנת הסביבה לתסקיר