חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

כנס הילדים ה-13: היה מדהים עם אלפי ילדים!

27/05/2013

כנס הילדים השנתי ה-13 של החברה להגנת הטבע התקיים ביום שני (27.5.13), באגם מונפורט במעלות תרשיחא, במעמד שר החינוך, הרב שי פירון. החל משעות הבוקר, נהרו אלפי ילדים אל האגם וההתרגשות וההתלהבות כבר הורגשו בכל פינה. אי אפשר היה להתעלם מהאווירה החגיגית של כנס הילדים - אירוע שיא אמיתי לכל הילדים אשר לוקחים חלק בתכניות החינוך הסביבתי של החברה להגנת הטבע

"אני מאחל לכם להוביל שינוי במדינת ישראל"
בשנת הלימודים הנוכחית, תכניות החינוך הסביבתי התמקדו בחשיבות השבת החיים לנחלים והחזרתם להיות מקור של חיים וטבע כפי שהיו בעבר. אלפי ילדים מכל רחבי הארץ, יהודים וערבים, חילוניים ודתיים לקחו חלק בתכנית החינוך הסביבתי "ילדים מובילים שינוי" ולאחר שנה שלמה של לימודים ופעילות בשטח, במסגרתה כל כיתה למדה ואימצה נחל בסמוך לבית ספר, הגיעו הילדים לחגוג את שיאו של התהליך החינוכי בכנס הילדים. בשעות הבוקר, נהנו הילדים מסיורים מודרכים בנחלים שונים בגליל ומצעדת האביב המסורתית של מעלות תרשיחא, לאחר מכן הגיעו כולם למתחם הכנס באגם מונפורט, למופע המרכזי.
ההתרגשות כבר היתה בשיאה כאשר לבמה עלו שר החינוך, הרב שי פירון, קושה פקמן מנכ"ל החברה להגנת הטבע, שלמה בוחבוט ראש עיריית מעלות, שפרה בן דוד מנכ"לית רשות ניקוז ונחלים גליל מערבי ונציגי המשרד להגנת הסביבה. הם בירכו את הילדים על השתתפותם בתהליך חינוכי מדהים שסיומו ביום הכנס. "תובילו שינוי, תטיילו, תדאגו לסביבה ולטבע וכך תחיו בחברה טובה יותר. אני מאחל לכם להוביל שינוי במדינת ישראל" , כך איחל השר לילדי הכנס. נציגי הילדים הודו לשר וגם לא שכחו לתת לו מתנה - אמנת הנחלים למען שמירה על הנחלים וזכות הטבע למים.

כוכבי הילדים מחזירים חיים לנחלים
מיד בסיום הברכות, עלו לבמה כוכבי הילדים אודי ואביעד, להופעה בלתי נשכחת עם המנון הכנס "מחזירים חיים לנחלים" - השיר שנכתב במיוחד עבור כנס הילדים. ברגעים אלו, כל מי שהיה בקהל נעמד על הרגליים וכולם יחד שרו את השיר שלמדו בעל-פה במהלך החודש האחרון. חג הילדים הגיע לשיאים כשכל המשתתפים רוקדים ושרים למען שמירת הנחלים. עדיין לא מכירים את השיר? צפו בקליפ >>
השיר הוקלט גם בשפה הערבית וכוכב הילדים במגזר הערבי רוני רוק, עלה לבמה להופעה שמחה במיוחד כאשר כל הקהל מצטרף אליו.
הכנס נחתם עם חלוקת תעודות הוקרה לבתי הספר הזוכים בתחרות התוצרים שהכינו במהלך שנת הלימודים.

 
שר החינוך נואם בפני הילדים
 
אודי ואביעד כוכבי הילדים בשיר הנחלים
אירוע בקנה מידה ארצי
כנס הילדים השנתי של החברה להגנת הטבע שם לו למטרה להגדיל את המודעות הציבורית בקרב הילדים והנוער בארץ לחשיבות הנחלים ולהשפעה שיש לנו על השבת החיים אליהם ולהעצים את התלמידים הפועלים למען הסביבה בהשתתפות באירוע בקנה מידה ארצי.
בכנס הילדים השנתי ה- 13 השתתפו השנה כ- 4000 ילדים, יהודים, ערבים, דרוזים, צ'רקסים ובדואים, מכיתות א' - ו', מ- 30 יישובים שונים, בהם חיפה, חדרה, גבעתיים, קריית שמונה, מעלות תרשיחא, שדרות, לוד, עין אל אסד, ריחניה, עכו, והוא כלל טיולים במסלולים לאורך נחלים וואדיות באזור הגליל, מגוון של פעילויות בנושא שמירה ושיקום נחלים וטקס מרכזי. בטקס נכחו, בין היתר, יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מעלות, שלמה בוחבוט, מנכ"ל החברה להגנת הטבע, קושה פקמן, נציגי רשות ניקוז, מורים והורים.
 
נציגי הילדים מופיעים בכנס מול הקהל הרב
חן פורטוגלי-שובל, מנהלת תחום פיתוח תכנים וחינוך סביבתי בחברה להגנת הטבע: "כנס הילדים השנתי של החברה להגנת הטבע הינו אירוע השיא השנתי של תכניות החינוך הסביבתי של החברה להגנת הטבע, מדי שנה מוקדש הכנס, שמשתתפים בו אלפי תלמידים מכל רחבי הארץ, לנושא מסוים בתחום שמירת טבע, בשילוב עשייה חינוכית – סביבתית למען העיר בה מתקיים הכנס. התכנית של החברה להגנת הטבע, "ילדים מובילים שינוי", פועלת כבר כ– 13 שנים, בעשרות יישובים ובקרב עשרות אלפי תלמידים, והיא כוללת מגוון רחב של נושאים, וביניהם תכניות המתמקדות בשמירה על השטחים הפתוחים, חיסכון במשאבים, צריכה מקיימת, שמירה על משאבי טבע ועוד. במסגרת תכניות אלה, אנחנו פועלים ליצור זיקה ושייכות לסביבה הקרובה, פיתוח מעורבות, אחריות ותרומה מעשית לקהילה, באמצעות עשייה אקטיבית למען הסביבה. כך תורמת התכנית לעיצוב הדור הבא של המנהיגים – ילדים שיודעים לזהות בעיה, לנקוט עמדה, לפעול לפתרון ולסחוף אחריהם רבים נוספים. השנה מטרת העל של הכנס, היא להביא לכך שהתלמידים יהיו מודעים למצב מקורות המים של מדינת ישראל ושתהיה להם מוטיבציה לפעול לשינוי ולהשפעה על המצב הקיים. ברמת הידע – שיידעו לתאר את מצב מקורות המים הטבעיים כיום, ברמת ההבנה – שיעריכו את חשיבות מקורות המים הטבעיים למערכת האקולוגית ולאדם, וברמת היישום – שיפעלו לשיפור ולהשפעה על מקור המים הטבעיים הקרוב לאזור מגורם".
צילומים: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע