חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

מצומת מורשה ועד הים - פארק מטרופולני מישור החוף: מתווה תכנוני ועקרונות פעולה

מהו פארק מישור החוף?
זהו המרחב הפתוח המצוי בין העיר רמת השרון לבין תל אביב, מצומת מורשה ועד הים. כיום חלות עליו שלוש תכניות מתאריות מרכזיות הקרויות: רש/763/ 1 רצועת הנופש, רש/ 800 פי גלילות ו- תא/3700 צפון מערב תל אביב (המופקדת). המרחב מסומן כפארק מטרופוליני בתממ/ 5 (תכנית מחוזית כוללת למחוז תל אביב), כולל ציר מטרופוליני בתכנית, וכמו כן כולל בתמא/ 13/ 4 (תכנית ארצית לחוף הים בתחום מחוז תל אביב) ציר מטרופוליני ומגוון צירים עירוניים ולבסוף ציר נופי בתמא/ 35 (תכנית ארצית לפיתוח ושימור).
פארק מישור החוף מצוי בשליש הצפוני של מחוז תל אביב, ומהווה חלק מן הרצועה הפתוחה אשר מלווה את כביש 5 לכל אורכו. הפארק עובר דרך הרשויות רמת השרון ותל אביב, והוא חוצה את המחוז לרוחבו בקו אווירי של כ-6.5 ק"מ. בתחום הפארק ערכה החברה להגנת הטבע סקר טבע ומורשת, ואותרו מעל ל- 30 אתרים בעלי ערכים ייחודיים הראויים. שטחו של הפארק כיום הוא כ- 4700 דונמים אך לאור תכניות מאושרות קיימות צפויים להיגרע כשני שלישים מהיקפו ולפגום ברציפותו. בשל הפער העצום בין המדיניות הארצית והמחוזית לזו המקומית, ובשל המשך קידום תכניות נקודתיות הנוגסות בשטחו של הפארק, ישנה דחיפות רבה בעיגונו ושמירה על ערכיותו הרבה מפני איומי תכנון נוספים.

  לקריאת הדו"ח, לחצו כאן

 

 קיראו על פי גלילות - רצועת הנופש, מתוך דו"ח האיומים לשנת 2013 

בין ערכיו של הפארק מצוי נחל נווה שרת במופעו הטבעי, ובקרבתו שקמים ומיני צומח חד שנתיים. ישנה סביבה חקלאית חשובה בסביבות הכפר הירוק שמשמרת דגם חקלאות מסורתי עם מגוון גדול של יבולים. בתחום הפארק ישנו מגוון מרשים של חיות, ביניהם טורפים, דו חיים, עופות דורסים ודורבנים. בסמוך לגלילות קיים עמק רחב ידיים הקרוי "עמק הנרקיסים" בתחומו יש שתי ביצות, אחת מלאכותית ואחת טבעית. ממערב לכביש החוף ישנן גבעות כורכר, בהן תופעות טבעיות של מרזבה. באזור יש גם מערות קבורה שמרוניות, כפר בדואי נטוש, וככל הנראה ערכים ארכיאולוגיים נוספים. הפארק מסתיים במערב ברכס הכורכר החופי, מצוק כורכר ולבסוף חוף וים. החתך הגיאוגרפי המאפיין את הפארק, הוא ייחודי ומוסיף עניין רב למטיילים, נופשים ואוהבי הטבע.
במסגרת פעילותינו לגיבוש דמותו ולהבטחת קיומו של פארק מישור החוף ערכנו מסמך המציג מתווה תכנוני ועקרונות פעולה, המסתמך והבא בדברים עם התכניות המתאריות הקיימות, תוך התייחסות אל התכניות הארציות המחוזיות. במסגרת העבודה הצענו מתווה לפיזור בינוי, השקול בהיקפיו לבינוי המוצע בתכניות הקיימות, אך המתחשב בקיומו של הפארק על מנת להבטיח כי תשמר מידה מקסימאלית של רציפות, ערכי טבע ומורשת ותחושה של מרחב משמעותי. במסגרת העבודה אימצנו 9 עקרונות מרכזיים אשר שמירתם תאפשר את קיומו של הפארק וכן מתווה סכמטי המציג את תפיסתנו לגבי המרחב תחת האילוצים הקיימים.

מפת ערכיות האזור של פארק מישור החוף. להגדלה, לחצו על התמונה