חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
בחר דרגת קושי
חיפוש טיול בטקסט חופשי

ירוק בלב העיר

26/03/2017
ירוק בלב העיר (הגדל)

עם בוא האביב רציתי לשתף בהתרחשויות החדשות והמרעננות בעיר .  

במסגרת השרות לאומי שלי בגרעין דבש, בינואר 2017, התחלתי לעבוד עם העובדת הקהילתית של לב העיר , רוני שפיטלניק ויחד התחלנו לעסוק בקידום התחדשות ירוקה בשכונת נחלאות והסביבה. 

במהלך עבודתנו המשותפת קיבצנו פעילים מהשכונה , סביב התוכנית של "שכונה אכילה " , תוכנית שתושבים היו שותפים בבחירתה.

מטרת התוכנית היא גיבוש של קהילת תושבים בעלי מודעות סביבתית וחברתית, אשר יוצרים ביחד בשכונה שבילים אכילים – צמחי מאכל וירקות, פירות ותבלינים.

שבילים אשר יוקמו במסגרת התכנית ימצאו במרחב הציבורי, כמו הגינות הקהילתיות, אך גם בתוך ועל גדרות החצרות תוך שימוש בגינון ורטיקלי, וזאת על מנת להשתמש באופן מירבי ואופטימלי במרחב שהשכונה הצרה מאפשרת.

למעט גידול ירקות, התושבים ייקחו חלק פעיל ויחלקו ביניהם את התפקידים השונים הנגזרים מהפרויקט.

פרויקט זה לא רק עוסק בצמחי מאכל וקיימות אלא גם בקשר בין השכנים , בקשר של קהילה שמתחזק תוך למידה, חשיבה ועבודה משותפות. פרויקט זה מקדם דרך ירוקה לחיות בעיר , דרך המאפשרת קרבה אחד אל השני ואל האדמה והצומח . 

ככל שהעבודה בנושא נמשכת אני מבינה את המשמעות של השינוי ששכונה כזו יכולה לעשות בעיר, ולשנות בה את האקלים הן מבחינה סביבתית והן מבחינה חברתית.

בעקבות ההבנה של חשיבות התוכנית לחיים בעיר ובקהילה של נחלאות, וכדי להצליח לפעול ולקיים את "שכונה אכילה " בדרך הכי נכונה שיש , התחלנו במסע של מציאת שותפים מהשכונה ומיפוי של גופים ירוקים הפועלים בה, שיעזרו לנו לקדם את התוכנית ולהרחיב את מסגרתה של חקלאות עירונית.

במסגרת מציאת שותפים בלב העיר, כינסנו מפגש סביב חידוש "הפורום הירוק", פורום שפעל בשכונה במשך שבע שנים, ואחראי לתו הירוק בשוק מחנה יהודה.  

כדי להצליח ולהביא לשכונה את נושא החקלאות העירונית דרך "הפורום הירוק" המתחדש ובתוכו "השכונה האכילה", התחלנו לעבוד ביחד עם  "קיימותה " על מיזם קהילתי חדש - "משק בצוותא". מיזם זה יאפשר לכל מי שירצה לטפח חלקה של ירקות במצעים מנותקים. אחת מהמטרות בשיתוף פעולה עם קיימותא היא קיום מספר אירועים לקהל הרחב, ודרכם להפיץ את הפרויקט "שכונה אכילה".

לקיחת חלק בפרויקטים של חקלאות עירונית בירושלים, נותן הרגשה משמעותית של שליחות , להפצה של הקיימות ההכרחית בעיר והדרכה של התושבים לאורח חיים מקיים ופורה אותו הם מחפשים. קידום של הפרוייקט והעבודה עם תושבי השכונה נותן תקווה להתחדשות ירוקה בעיר כולה .

אני כבר מחכה לראות את התוצרים הראשונים של שיתוף הפעולה והפרויקטים אשר רוקמים עור וגידים בתוך השכונה.

בברכת אביב פורח וירושלים ירוקה יותר. 

אופק בן דוד, בת שירות בקהילת החברה להגנת הטבע בירושלים