חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

טבע עירוני בנתניה 2009

נתניה בורכה במיקום מיוחד ובו ייצוג למגוון בתי הגידול בשרון: חוף סלעי, מתלול חופי, רכס כורכר, חולות נודדים, בריכת חורף ועוד. חלקם התמעטו עקב פיתוח אינטנסיבי בשנים האחרונות, ושרדו מהם דוגמאות מעטות
טבע עירוני בנתניה 2009

 לחצו כאן לסקר המלא

 מסלולי טבע עירוני בנתניה:
יער נתניה
חוף הים בנתניה
בריכת דורה


בשנת 1992 חתמה מדינת ישראל על אמנת ריו לשמירה על המגוון הביולוגי, למרות היותה אחת המדינות הצפופות בעולם. בחתימה זו לקחה על עצמה המדינה אתגר מורכב המשלב צרכי פיתוח במהלכי שימור משמעותיים.

שימור מגוון ביולוגי במרחבים פתוחים הינו אתגר גדול, אשר מצריך תיאום בין שימושי קרקעות והבטחת תפקוד מיטבי של מערכות טבעיות. בעבודת סקר זו רוכז, בפעם הראשונה, מידע מקיף המתאר את התשתיות הטבעיות של העיר נתניה, בצורה בהירה ונגישה לאגפי העירייה השונים ולתושבים כאחד. מטרתו לסייע בשימור המערכות הטבעיות ולשלבן בניהול השוטף של השטחים הפתוחים.

נתניה ממוקמת בחוף מרכז השרון ומשתרעת על פני שטח של 29,300 דונם. מדרום גובלת העיר בשמורת נחל פולג, בצפון עם המושבים אביחיל וחבצלת השרון, במזרח עם מועצה אזורית לב השרון ובמערב עם הים התיכון. בראשיתה הייתה נתניה מושבה חקלאית, אך בשל משבר בענף ההדרים בימי מלחמת העולם השנייה, הוחל בפיתוח ענפי התעשייה והקיט במקום. 

תשתית טבע עירוני הינו מושג המתאר את מגוון המערכות הטבעיות ותופעות הטבע המצויות בתחום השיפוט העירוני. תשתית שכזו יכולה להיות מכלול של בתי גידול שנושקים לקו הבינוי העירוני (הים התיכון, שטחי חקלאות ממזרח לעיר), מתחמים טבעיים "כלואים" בתחום העיר הבנויה (בריכת דורה, גבעות גרינטל), וגם תופעות נקודתיות בסביבה הבנויה והאינטנסיבית ביותר במרכז העיר (עץ שקמה עתיק, קיר קינון של שרקרקים).


החזון הוא לשלב את המערכות הטבעיות בתוך העיר כתשתית עירונית לכל דבר תוך שמירה על המגוון הביולוגי, טיפוחו וניהול ככל תשתית עירונית.

 

קראו את הסקר המלא על טבע עירוני בנתניה

ריכוז ועריכה: עמיר בלבן ועידו וכטל

  סקר טבע עירוני בנתניה