חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

פארק הכרמל בסכנה – כיצד תראה חיפה בשנת 2015 בשיטת הסלאמי?


עיריית חיפה מתכננת לבנות שכונה חדשה ומגדלים בפארק הכרמל. אם התכנית הדורסנית תאושר, עוד פיסת טבע מהגן הלאומי תהפוך לשכונת מגורים ומגדלים ותפרוץ את הקו הברור שבין הטבע לעיר. 

לחצו לחתימה על העצומה נגד כוונתה של עיריית חיפה לבנות שכונה חדשה ומגדלים בפארק הכרמל.   


פורסם לראשונה: ינואר 2008
עודכן לאחרונה: מרץ  2010

יערות הכרמל הירוקים, הסמוכים לשכונות העיר חיפה, מהווים אבן שואבת למאות אלפי מטיילים מדי שנה, זאת בשל השילוב הנפלא בין נופי החורש והים, הפינות המוצלות ומסלולי הטיול בטבע הסמוכים לעיר חיפה ולמרכז הארץ. תכנית דורסנית המקודמת בימים אלה ומייעדת שכונה ומגדלים בכרמל - תדרוס נכס טבע לאומי-תרבותי ותפר את הממשק הייחודי שבין המרקם העירוני לטבע בחיפה.

גלגוליה של תכנית: רווח נדל"ני על חשבון הטבע והציבור
התוכנית אושרה לפני כשנתיים עם הסתייגויות וכיום עומדת לפני אישור סופי לאחר תיקונים של היזם. על פי התכנית המאושרת, ייעוד השטח הוא לצורכי תיירות ומשנת 1977 קיבל יזמי התכנית אישור להקים מלון של שלוש קומות. אולם היזמים טענו כי תכנית זו אינה כלכלית ולכן יש לאשר להם בניית שכונה שלמה בלב פארק הכרמל. הטיעון אמנם מפוקפק משום שלא רחוק משם, במלון יערות הכרמל, פועל מיזם תיירות דומה בהצלחה רבה - ועם זאת, מוסדות התכנון של העיר בחרו לאמצו. 

כך, אישרה הוועדה המקומית חיפה את תכנית חברת הבניה "שרביב", הכוללת בניית שלושה מגדלים בני 16 קומות ומלון בן שבע קומות, ולצדם מבני מגורים נוספים - שכונה ובה יותר מ-320 יחידות דיור, כל זאת בשטח המיועד על פי תכניות מתאר לגן לאומי פארק הכרמל, בשפת מדרונותיו העמוקים של נחל נדר ויובליו הירוקים. לצפייה במפות המציגות את מיקום התכנית

למי שייך הכרמל?
בקרוב (6.4.10) יעבור הדיון בתכנית למליאת מועצת העיר בעקבות הסתייגויות של מספר חברים בוועדה לתכנון ובניה. לדברי אלה אלכסנדרי, מנהלת קהילת חיפה של החברה להגנת הטבע, אם תאושר התכנית, תהיה זו תשובה ברורה של נבחרי העיר לשאלה למי שייך הפארק ותגדיר אותו כחצר האחורית של מגורי יוקרה במקום כמשאב כלל-ציבורי.

לשטח זה ישנו חשיבות חברתית: מדובר באזור הטיול והפיקניק היחיד בכרמל שתושבי חיפה יכולים להגיע אליו בנסיעה קצרה בתחבורה ציבורית עירונית. כך ניתן לראות משפחות מכל שכבות החברה מטיילות בגבעות ונהנות מהנוף המרהיב של הים ומצל החורש.פיתוח נדל"ן על חשבון האינטרס הציבורי המובהק של שמירה על פארק הכרמל יהיה שגיאה בלתי הפיכה ותהווה תקדים בעייתי לתוכניות נוספות באזור זה בפרט ובאזורים אחרים בארץ בכלל. חשוב לזכור כי במדינה העתידה להיות הצפופה במדינות המערב כבר בשנת 2020, איכותה של העיר היא באותם שטחים פתוחים ופארקים המהווים ריאות ירוקות לעיר ומקום בילוי לאותם משפחות שהעיר שואפת לקלוט. יתרה מכך, תוספת 320 יחידות דיור ובית המלון יעמיסו על האיזור עוד מאות כלי רכב ביום, דבר שמערכת הכבישים הקיימת והמתוכננת אינה יכולה להכיל.

"אין קשר בין מגורים ברי-השגה לאוכלוסיית היעד של השכונה החדשה"
לדברי ענבל קורן, המתכננת הסביבתית של קהילת חיפה בחברה להגנת הטבע "התכנית שאושרה בשנת 1977 באישור הולק"ח (ועדה לשמירת קרקע חקלאית) להפוך מייעוד חקלאי לתיירות רואה את הסובב כנכס ומגדירה בנייה מינימלית ורגישה.  התכנית המקודמת כיום חורגת חריגה גסה מהזכויות שניתנו ליזם בתוכנית המאושרת ובכך יוצרת מתחם נדלנ"י המנותק מהמרקם האורבני, הפוגע הן בטבע והן בציבור הרחב". עוד אומרת קורן, כי "בימים אלו מקודם המתווה האחרון של תכנית המתאר של חיפה. כחלק מתכנית המתאר הוצגו שטחים נרחבים המשמשים כעתודות קרקע, בתוך העיר, המיועדים לפיתוח, התחדשות עירונית ועידוד הגירה חיובית, בעיקר של אוכלוסייה צעירה. לתוכנית חפ/1605א' אין קשר לעידוד מגורים ברי השגה לאוכלוסיית היעד".


אנו קוראים למוסדות התכנון לעמוד בפרץ מול אינטרס כלכלי-נדל"ני של מעטים ולהגן על נחלת הכלל! 
 

לחצו לחתימה על העצומה