חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

משתתפי קורס שטח ניקו את החוף ונתקלו בראש העיר

7/12/2014
הסיור הרביעי של קורס שט"ח נערך בשמורת חוף שקמונה ב6.12.2014 בהשתתפות כ45 פעילים. עלינו לתל שקמונה, אספנו אשפה וניטרנו אותה, שמענו על הטבע בשמורה, ונתקלנו בראש העיר יונה יהב ושוחחנו איתו.
אלבום תמונות משותף מהטיול
להדרכת הסיור חברו: אוהד מיכאלי, רכז מחוז צפון של פרוייקט "חוף נקי" של המשרד להגנת הסביבה; דור אדליסט, דר' לאקולוגיה ימית העובד במכון שקמונה לחקר ימים ואגמים;  ואלכסנדר אייל, רכז פעילות ציבור בטבע העירוני של קהילת חיפה של החברה להגנת הטבע.
 


שיחה עם יונה יהב על הטיילת בחוף שקמונה

 


אוספים אשפה ומנטרים אותה בחוף למרגלות תל שקמונה

שמענו על ההיסטוריה של תל שקמונה, המקום בו החלה ההתיישבות באזור חיפה. ניקינו את החוף שמתחת לתל וניטרנו את סוג וכמות הפסולת שמצאנו, כחלק מאיסוף מידע של המשרד להגנת הסביבה. דור אדליסט סיפר לנו על הריף הסלעי בחוף - מה שנראה כמו סלעים, הוא למעשה שונית שנבנתה על-ידי מיני חלזונות נדירים. חיים בה דגים, סרטנים ותמנונים, והחוף מושך אוכלוסיה גדולה של עופות מים.
במהלך איסוף הפסולת החוף, שתיים מהמתנדבות ניסחו מכתב לנהל אגף החופים בעיריית חיפה, בקריאה לדאוג לנקיון שלו. התכוונו להביא את המכתב למשרדי האגף, יחד עם שקיות הפסולת שאספנו, אך התוכניות שלנו השתנו כאשר אנה זיסברג, אחת המתנדבות (שגם ניסחה את המכתב) זיהתה על הטיילת את ראש העיר יונה יהב ופתחה איתו בשיחה. 
 

עד שהספקנו להביא את שאר המתנדבים, יהב התרחק, אך הסכים לחזור ולשוחח איתנו. דיברנו איתו כ20 דקות, הראנו את כל הפסולת שאספו, והעלנו את הטענות שלנו על מצב החופים ומצב שמירת הטבע בעיר בכלל. יהב הבטיח לבדוק למחרת לגבי ערימות אספלט שהושארו על האדמה בשמורה לאחר סלילת הטיילת בחוף (תודה לעמית באום שהעלה את הסוגיה). הוא טען שהאחריות על נקיון החוף בשמורה אינה של עיריית חיפה. הוא תמך באופן נחרץ בבניית שכונות חדשות על שטחים פתוחים, למרות טענתנו שיש מקום רב בעיר לפרוייקטים של התחדשות עירונית - בנייה מחדש של אזורים נטושים ועיבוי הבנייה באזורים אחרים.
בסיום הסיור כל אחד מהפעילים הציב לעצמו יעד אקטיביסטי אישי להגשה עד הסיור האחרון בקורס, בחודש יוני.

 


מתנדבים בסיום היום עם האשפה שנאספה

 


מנקים את החוף

 


אוהד מיכאלי מדריך על בעיית הפסולת בחופים

צילומים: אסף הראבן, אלכסנדר אייל