חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

Mare Nostrum: הים שלנו

11/04/2013

מצב חופי הים התיכון, המהווים מרכיב משמעותי בשטחים הפתוחים חיפה, הוא מקור לדאגה באיחוד האירופי. השתלטות על חלקי חוף, עומס תשתיות, בניה לא חוקית, הרס בתי גידול וגורמים נוספים אחראים לפגיעה קשה ברצועת החוף בארצות הים התיכון.

אמנות בינלאומיות לשמירה על החופים נחתמות אך קשה לאכוף אותן והמודעות הציבורית לנושא מינימלית. כחלק ממאמצי האיחוד האירופי לגשר על הפער שבין האמנות והעשייה הבינלאומית הדיפלומטית והאקדמית ובין מצב החופים בפועל, מקדם בימים אלו האיחוד האירופי פרויקט המכונה Mare Nostrum. משמעות השם הוא בלטינית – "הים שלנו", כינוי לים התיכון עוד מימי האימפריה הרומאית שהתייחסה לים התיכון בתור הים של האימפריה.

מטרת העל של התוכנית, בראשות פרופ' רחל אלתרמן (מהפקולטה לאדריכלות ובינוי ערים בטכניון), היא לייצר ארסנל פתרונות, דרכים וכלים לשיפור מצב חופי הים התיכון. לתוכנית שותפים נציגים מארצות שונות השוכנות לחופי הים, לרוב נציגי אקדמיה ונציגי רשויות מקומיות (בסיציליה, יון, מלטה ועוד). החברה להגנת הטבע שותפה מלאה בתוכנית ומשמש בו כארגון אזרחי סביבתי יחיד (בצד המרכז לשלום בירדן).

במהלך מרץ התקיים הכינוס הראשון של הפרויקט בחיפה. במסגרת זו הוצגו סוגיות חופיות במדינות השונות והכרנו את המצב החוקי בנוגע לחופים במדינות השותפות. קהילת חיפה של החברה להגנת הטבע הציגה בסיור את הסוגיות המרכזיות הקשורות לים בתחום העיר חיפה, ורכזת התשתיות הארציות של החברה להגנת הטבע הציגה את המצב החוקי בארץ בכל הקשור לשמירה על החופים.

המפגש בחיפה היה מפגש "התנעה" לתוכנית שמשכה מוערך כשלוש שנים. אנו נמשיך ונעדכן, מתוך כוונה להפוך את חיפה לזירה משמעותית לבחינה כחלק מהפרויקט.

  תכנית הסיור בחיפה וסוגיות עיקריות במסגרת פרוייקט Mare Nostrum