חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

חדקונית הדקל - אורחת לא רצויה בחיפה

28/02/2013
מחזור חיים של חדקונית (מתוך אתר משרד החקלאות)

רקע

חדקונית הדקל האדומה היא חיפושית הנחשבת לאחד המזיקים הקשים של הדקלים. המזיק בעייתי, בעיקר משום ששלבי הנגיעות הראשונים לרוב אינם ניתנים לגילוי. מקורה של החיפושית בדרום-מזרח  אסיה, משם התפשטה למרבית אזורי גידול התמר ודקלי הנוי בחופי הים התיכון. התפשטות החדקונית מתרחשת  בעיקר על ידי האדם, וזאת על ידי העברת חוטרים ודקלי נוי נגועים.

זחלי החדקונית מכרסמים בתוך הגזע ובכתר הדקל, וגורמים נזק קשה ביותר עד כדי נפילת כותרות או עצים שלמים וחיסול מטעים, פארקים ושדרות נוי.

בארץ התגלה המזיק לראשונה ב-1999 במטעי תמר בצפון ים המלח. תפוצתו כיום כוללת את אזור אילת וכן את אזור הצפון, לרבות חיפה. רגישותו הגבוהה של העץ מחד, ופגיעת המזיק באזור עירוני מאידך, מקשות על התמודדות איתו.

תיאור המזיק

גודלה של החיפושית הבוגרת כ-3.5 ס"מ וצבעה חום-אדמדם, אם כי ישנם גם פרטים עם כתמים שחורים או שחורים לגמרי. הבוגרים נמשכים להפרשות נדיפות מפצעי דקלים, בעוד הזכרים הניזונים מושכים את הבוגרים משני הזוויגים באמצעות חומר משיכה שהם מפרישים.

לאחר ההזדווגות, מטילה הנקבה עד 500 ביצים בודדות בטווח זמן של כחודש וחצי. ההטלה נעשית  בקדקודי העצים, ברקמות פצועות או גזומות, כגון חתכי כפות, בשורשי אוויר לחים, במקומות מסתור שבין חוטר לגזע ואף במחילות בתוך העץ. הביצה בוקעת כעבור ימים אחדים. בעונת הקיץ החמה, משך חייו של הזחל - המכרסם ויוצר מחילות בתוך גזע העץ ובבסיסי הכפות - הוא כחודשיים, עד לשלב התגלמותו. לקראת ההתגלמות יוצר הזחל סביבו פקעת צפופה. התגלמות הזחל נעשית לרוב בתוך המחילות בעץ, אך גם בחוץ, בנקודות המסתור בבסיסי הכפות, ונמשכת עד 20 יום. חשוב לזכור שמרבית חייו חבוי המזיק בעץ, ומשך התפתחותו תלויה בטמפרטורת הסביבה. בחורף נמשכת התפתחותו חודשים רבים.

הפונדקאים

הדקל הקנרי הוא הרגיש במיוחד לחדקונית, ולאחריו דקל התמר, אולם החדקונית עלולה לתקוף גם  דקלי וושינגטוניה וייתכן שאף דקלים אחרים.

איך מזהים עץ נגוע?

לרוב אין סימני נזק גלויים בשלבי הנגיעות הראשונים (ההטלה והתפתחות הזחלים הצעירים בתוך העץ) וסימני הנזק ניכרים בשלבים מאוחרים יחסית. במקרה שהנגיעות הן בחלק התחתון של הגזע,  וזחלים רבים נוברים בגזע, מופרש מהגזע נוזל בעל ריח רע. לעתים ניתן למצוא בפתח המחילה סיבים לעוסים, ואפשר לשמוע את פעילות הכרסום של הזחלים הגדלים בתוך העץ. היות והזחלים יכולים להתפתח גם ללא סימנים חיצוניים בנוף העץ, בנגיעות קשה עלולים העצים ליפול בפתאומיות. בדקל  קנרי, לעומת  זאת,  העצים נפגעים בעיקר בצמרת, ותוך זמן קצר מתפתחת  בכתר אוכלוסייה של  עשרות עד מאות חיפושיות. לעתים רחוקות ניתן לראות בשלבים הראשונים סימני כרסום בכפות.  בהמשך חלה נבילה של כפות ואשכולות, ותוך זמן קצר מתייבש הכתר והעץ מת. בעץ נגוע נראות דרגות שונות של התייבשות כפות צעירות או בוגרות. משיכה של כפות יבשות תגלה בבסיסן מחילות עם פקעות סיבים, המכילות דרגות שונות של המזיק. בנוסף, הכתר עלול להיות מפורר ומלא בפקעות זחלים וגלמים עד לעומק של עשרות סנטימטרים. לעיתים בבסיס העץ ניתן למצא שרידי פקעות.

אזור נגוע - אזור הסגר!

אזור נגוע הוא אזור שבו נתגלו עצים נגועים, או שיש בו לכידות של החיפושיות במלכודות הניטור.
זכרו: אין להוציא עצים או חוטרים מאזור נגוע למקומות אחרים – זהו איסור מוחלט בצו!

המידע לעיל לקוח מתוך אתר משרד החקלאות ופיתוח הכפר, שם ניתן למצוא פרטים נוספים בנושא.

ומה בחיפה?

  • בחיפה התגלו בשנה האחרונה דקלים נגועים, כפי שהתפרסם באתר חי-פה
  • עיריית חיפה הודיעה כי תטפל בשנה הקרובה גם בעצים נגועים בתחום הפרטי. במקרה וזיהיתם עץ נגוע אנא פנו בדחיפות למחלקת גנים ונוף: בטלפון 04-8357742/3 או בפקס 04-8357793. ניתן לפנות גם למוקד העירוני 106.
  • עיריית חיפה והחברה להגנת הטבע יקיימו במשך השנה מפגש בנושא זה. תאריך הכנס יפורסם בהמשך - אנא המשיכו לעקוב אחרי הפרסומים.

העצים הם שותפים נאמנים לחיים שלנו בעיר ועירנות תושבים למצבם, תתרום לשימור הטבע העירוני בעיר.  אתם מוזמנים לעדכן ולספר לנו על פגיעות בעצים!