חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

94. חולות סמר - כריית חול


חולות סמר הם דיונות החול האחרונות שנותרו בערבה הדרומית. רוב החולות בדרום הערבה יושרו לצרכי חקלאות (גידולי שדה ותמרים), וחלקם נכרו לצרכי סלילה ובנייה באילת. בחולות סמר מתקיים עולם שלם של צומח, חי ונוף. המים האצורים בחולות והמצע המאוורר מאפשרים צמיחת שיחים המשמשים מזון (בעיקר זרעים) לבעלי חיים ואפשרות להתחפר בחול ולהימלט מחום המדבר למחילה קרירה, וכך נוצר בחולות עולם חי עשיר מגוון  ומיוחד במינו.

בחודשים האחרונים של שנת 2008 התפרסם מכרז חדש לכרייה בחולות סמר, במקומות בהם טרם התבצעה בעבר כרייה. משמעות הכרייה- פגיעה נוספת בשטחי טבע ייחודיים ונדירים. באזור זה קיימים כבר שטחים שנפגעו ע"י הכרייה, וועדות מקצועיות שונות הטילו על מנהל מקרקעי ישראל לבדוק האם ניתן להמשיך ולנצל את החולות באתרים המופרים ובנוסף להעמיק בהם את הכרייה, במקום לפנות למקורות חדשים. אולם, דבר זה לא נעשה עד עתה. במהלך שנת 2009 נדחתה העתירה שהוגשה על ידי עמותת "אדם, טבע ודין" לכריית חולות סמר. הועדה המחוזית דרום חידשה את החלטתה בנושא תנאי הכרייה באתר במהלך שנת 2010 הגישה עמותת אדם טבע ודין עתירה לבית המשפט העליון, דיון בעתירה יתקיים בתחילת 2011.

עמדת החברה להגנת הטבע:

התנהלות ממ"י עומדת בניגוד גמור למחוייבותו לפיתוח בר קיימא ולסיכומים שנעשו מולו, מקלה ראש בחשיבות הסביבתית הגבוהה של חולות סמר, וממעיטה בערכן של עבודות ועדות המעקב השונות המלוות את הכריה בחולות סמר, שקבעו כי יש לבדוק היטב את האפשרויות לכרייה באזורים המופרים, טרם פתיחת אזורים חדשים לכרייה. החברה להגנת הטבע וכן המועצה האזורית חבל אילות פנו לפני למעלה משנה למינהל מקרקעי ישראל בדרישה להקפיא את המכרז עד שתמומש ההתחייבות, לבחון את האפשרות לכרות לעומק באזורים שכבר הופרו, טרם פתיחתם של אזורים חדשים לכרייה.
עשרות מתושבי אילת והערבה ופעילי סביבה, ביניהם נציגים של החברה להגנת הטבע, הפגינו באזור חולות סמר נגד כוונות הכרייה המתוכננות במסגרת המכרז לחידוש חציבת החול,  בעת ביקורה של משלחת קבלנים בהובלת מינהל מקרקעי ישראל.
באוקטובר 2010 ארגנה החברה להגנת הטבע יחד עם ארגון סבב"ע ומתנ"ס חבל אילות אירוע ציבורי לתושבי האזור בחולות סמר. החברה להגנת הטבע תמשיך ותתנגד למימושן של תוכניות כריית החול באתר ייחודי ונדיר זה.

לעמוד המאבק ולחתימה על עצומה