תוצאות חיפוש

פסטיבל של מטאורים, כוכבים וטבע אסטרונומיה במדבר 2022

שירה מיטרני

עדי שתקאי, מנהלת ההדרכה בבית ספר שדה הר הנגב של החברה להגנת הטבע, מספרת על אסטרונומיה במדבר – אירוע הכוכבים הגדול של השנה ופסטיבל של צפייה בכוכבים בשלל אמצעים, מהעין הרגילה ועד לטלסקופים משוכללים.

השנה, אור הירח המלא עשוי להאפיל על מטל המטאורים, אבל זו הזדמנות מצוינת לגלות עוד שלל כוכבים בשמיים. מה נראה, למה דווקא במדבר ומה זה בכלל מטאור? כל התשובות 👇

רואים כוכבים 2022. צילום: תומר אבני
רואים כוכבים 2022. צילום: תומר אבני

למה דווקא במצפה רמון?

מצפה רמון הוא המקום המושלם לצפייה בכוכבים. לראיה, בספטמבר 2017 הוכרז מכתש רמון כ"שמורת אור כוכבים" על ידי ארגון IDA בשיתוף רשות הטבע והגנים, מועצה מקומית מצפה רמון ומועצה אזורית רמת הנגב כשמורה הראשונה מסוג זה במזרח התיכון.

מה זאת שמורת אור כוכבים?

שמורת אור כוכבים היא אזור בו מקפידים לשמור את שמי הלילה במצבם הטבעי, ללא הפרעות של אור מלאכותי או "זיהום אור" שמגיע מתאורת רחוב וכדומה. בעקבות ההכרזה, שינתה מצפה רמון את כל מערך התאורה היישובית לכזו המאירה כלפי מטה – וכך לא פוגעת בחשיכה שמסביב.

מבול של מטאורים

מקורה של המילה מטאור הוא ביוונית ומשמעותה – משהו באוויר. שמה העממי של התופעה הוא כוכב נופל, מכיוון שהם נראים כמו כוכב שחוצה את השמיים במהירות. על-פי רוב, מרבית המטאורים הנראים לעין הם לא יותר מאשר גרגירי אבק שנלכדו בכוח המשיכה של כדור הארץ.
מדי קיץ מתרחש מטר המטאורים המכונים פרסאידים, על שם קבוצת הכוכבים פרסאוס. זהו אחד המטרים הפופולריים ביותר, בשל העושר שלו והעובדה שהוא מתרחש בשיא הקיץ ולכן קל לצפות בו בשמיים נטולי עננים. שיאו של מטר הפרסאידים מתרחש לקראת אמצע אוגוסט, ואז אפשר לצפות בעד 60 מטאורים בשעה! מטר הפרסאידים מתרחש כאשר כדור הארץ חוצה את השובל שהותיר אחריו כוכב השביט סוויפט-טאטל, השובל מכיל חלקיקים של כוכב השביט, שנכנסים לאטמוספירה ונשרפים – מה שנראה לנו כמו "כוכבים נופלים״.

מטאורים וירח

על מנת ליהנות מצפייה במטר הפרסאידים מומלץ להיות באזור חשוך לחלוטין, ללא תאורה מלאכותית וללא אורו של הירח.
בשנת 2022, בסוף השבוע של שיא המטר צפוי מופע מלא של הירח, מה שעלול לפגום בצפייה במטר– אבל מטר הפרסאידים נמשך לכל אורך חודש אוגוסט, כך שאפשר לצפות בו גם בימים אחרים. מעבר לכך, מעניין ויפה
לצפות גם בירח בחשכה המיוחדת של מצפה רמון והמדבר.
לכן, כמדי שנה, בית ספר שדה הר הנגב מזמין אתכם לסופי שבוע מלאי כוכבים ופעילויות במהלך חודש אוגוסט, שלא כדאי לפספס. שישי-שבת מלאים בהדרכות, טיולי יום, טיולי אחה"צ, צפייה בשמש עם טלסקופ שמש, צפייה בכוכבים ובעקרב שבשמיים ובעקרבים גם באדמה.
מאות משפחות מגיעות בכל שנה לבית ספר השדה לחוות את האווירה הקסומה והמיוחדת שבה עיר שלמה
מתחברת סביב אירוע. לובשים סוודר באוגוסט, כי קר בלילה, נהנים מהשקט והקסם של המדבר ולומדים קצת
יותר על החי, הצומח, הדומם והאדם באזור.

עשינו לכם חשק?

סופי שבוע האסטרונומיים מחכים לכם ממש כאן. מוזמנים להגיע לבית ספר שדה הר הנגב או לבית ספר שדה עין גדי, ולגלות את כל סודות השמיים.

רוצים לקבל הנחות על סופ"שים במדבר?

בואו להיות חברים להגנת הטבע

הצטרפו עכשיו