חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
בחר דרגת קושי
חיפוש טיול בטקסט חופשי

דמיינו עיר ללא עצים - מפגשים לתושבים שרוצים עצים בעירם

מי מאיתנו לא נהנה לטייל בימי הקיץ החמים ברחוב מוצל וקריר בזכות העצים שמסוככים עלינו מלמעלה? נדיבים הם העצים גם כלפי כדור הארץ שלנו, שכן הם גורם חשוב במערכת האקולוגית, כך לדוגמה בהפחתת כמות המזהמים באוויר או בתהליך יצירת החמצן אותו אנו נושמים.

 

החברה להגנת הטבע פועלת לשימור ושיפור שטחי טבע עירוני, ובמסגרת תפישה זו החלה לאחרונה במיזם ארצי ששמו:"נאמני אילנות", בשיתוף עם פקיד היערות במשרד החקלאות, מיזם שיפעל למען שמירת עצים בוגרים במרחב העירוני.

אז מה קורה בשטח? ובכן, בחודשים אלו מתקיימת סדרת מפגשים בכל הארץ בהם התושבים פוגשים אנשי מקצוע, שמעבירים הלאה ידע ראשוני בנושא הגנה על עצים.

עץ הפיקוס שהועתק ללא פגע מצומת חולון

 

הסכנה העיקרית לעץ בוגר בעיר הינה כריתה, עקירה או השחתה, ממנה אין דרך חזרה: עד שיצמח עץ חדש, תחלופנה שנים רבות. לעיתים הדבר נעשה ללא רישיון, ובמקרה זה מועברים במפגשים דגשים לדיווח לרשויות על כך.

מתוך המפגשים הללו נוצרות קבוצות עירוניות, 'נאמני אילנות', שמסייעות בשמירה על עצים בקירבת ביתם, הרי אין תחליף ליכולת של אזרחים אכפתיים ומעורבים הרואים את העצים מדי יום להשפיע על גורמי הרשות.

ב - 2010 קבוצת תושבים דיווחה לפקיד היערות המקומי על כוונה לכרות עץ מיש דרומי בן 700 שנה! בזכות עירנות התושבים ופעולה מהירה של הרשויות העץ ניצל. ב2006 מעורבות של תושבים הובילה להעתקת פיקוס השיקמה מצומת חולון ללא פגע. דוגמאות אלו בכוחן להראות שעם קצת נכונות ניתן להציל עצים בוגרים מסכנת כריתה, ולשמור על המרחב העירוני שלנו ירוק, בריא וסובב עצים.

 

הישג בתל אביב! פעילי שכונת פלורנטין הצילו עץ ותיק . פורסם ב - 26.11 ב'כלכליסט'.