חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
בחר דרגת קושי
חיפוש טיול בטקסט חופשי
 
פייסבוק
ניוזלטר

פארק החורשות - הירוק שמגיע לדרום העיר

אושרה הקמת "פארק החורשות" בדרום ת"א, אך תכניות בניה העלולות לפגוע בו עדיין מקודמות

ראש עיריית ת"א-יפו, רון חולדאי, אישר בחודש האחרון את הקמתו של פארק עירוני במתחם אבו-כביר בדרום העיר. על פי התוכנית ישתרע הפארק,  שיקרא "פארק החורשות", על שטח של כ-230 דונם בין השכונות קריית שלום, נווה עופר, שפירא, פלורנטין וכן מבואות יפו.

החברה להגנת הטבע בתל אביב-יפו, הפורום הירוק בתל אביב-יפו ונציגי התושבים באזור מברכים על כך. גופים אלו פועלים יחד מזה מספר שנים להקמתו ופיתוחו של "פארק החורשות", וזאת בשל חשיבותו הרבה כריאה הירוקה הגדולה ביותר באזור דרום העיר ויפו, הסובל ממחסור בשטחים ירוקים, ולשמירה על ערכי הטבע במקום. 

אולם יחד עם זאת, מקדמת עיריית ת"א-יפו במקביל גם את תכנית תא/ 2494/1, הכוללת בניית 650 יחידות דיור בצפון- מערב שכונת קריית שלום, על שטח חורשות ותיקות קיימות וללא התניית הבניה בפיתוחו של "פארק החורשות" הסמוך.

חורשות קרית שלום (אבו כביר) בדרום תל אביב, על שטח של כ-300 דונם הן הריאה הירוקה הגדולה ביותר באזור דרום העיר ויפו. חורשות אלו מגוונות בצמחיה שבהן וכוללות צומח ארץ ישראלי ושרידי בוסתן. במאה התשע עשרה אזור זה היה חלק משטחי הפרדסים שסבבו את יפו. בתחומי החורשות שרידים מהכפר אבו כביר ואתר עתיקות מוכרז ע"י רשות העתיקות. בחורשות שלולית חורף ומגוון של בעלי חיים.

השכונות הגובלות בפארק – קריית שלום, שפירא, פלורנטין, נוה עופר, עניות ביותר בשטחים ירוקים וכיום יש בהן 0-2 מ"ר לנפש של שטח ירוק, חלקו אף כשימוש זמני. חשיבות השמירה על פארק החורשות כריאה הירוקה, לפיכך, גבוהה ביותר.

למרות הייחודיות הרבה שלהן ולמרות נחיצותן, מאויימים שטחים נרחבים מן החורשות על-ידי תוכנית הבנייה שמקדמת עיריית ת"א-יפו. כבר בשנת 2000 החלו פעילים מקרית שלום והאזור להיאבק ביחד עם החברה להגנת הטבע בתל אביב-יפו בתוכניות בנייה שונות המאיימות לפגוע בשטחי החורשות. הפעילות הציבורית שנעשתה בנושא במשך השנים כללה: הסברה והעלאת המודעות בקרב תושבי האזור, קיום אירועים במקום כגון נטיעות, ניקיון והפעלות חינוכיות, עריכת סקר טבע, ייצוג השכונה במגעים עם העיריה בנושאי בנייה, הכנת תוכנית רעיונית לפיתוח "פארק החורשות" וקריאה להכנת תוכנית עירונית בנושא.

הצטרפו לשמירה על "פארק החורשות", חתמו על עצומת התמיכה בהתנגדות שהגישה החברה להגנת הטבע לתכנית תא/ 2494/1 – "קרית שלום צפון מערב". * חתמו על העצומה

לפרטים נוספים ולהצטרפות לפעילות בנושא: אביטל בריימן, החברה להגנת הטבע בת"א-יפו, טלפון  052-3869432, דוא"ל  tlv5@spni.org.il.