חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
בחר דרגת קושי
חיפוש טיול בטקסט חופשי
 
פייסבוק
ניוזלטר

מפת טיולים וסימון שבילים 12: דרום השפלה ושולי הר חברון (מהדורה מעודכנת 2011)

השפלה הינו אזור גיאוגרפי במעבר בין הרי יהודה למישור החוף. גבולות השפלה : במזרח - מורדות הרי יהודה, במערב - המעבר הדרגתי אל מישור החוף, בצפון - שולי השומרון ועמק איילון ובדרום - צפון הנגב באזור נחל שיקמה. אורכה של השפלה כ – 100 ק"מ ורוחבה נע ביו 10 ל 15 ק"מ .

נהוג לחלק את השפלה לשתי רצועות אורך - השפלה הנמוכה במערב והשפלה הגבוה במזרח. מאפיין בולט של השפלה הם סלעים רכים בדרך כלל סלעי קירטון המקנים לשפלה נוף מתון של גבעות מעוגלות. סלעים אלה מכוסים קרום גירני קשה המוכר בשם נארי. אזורים נרחבים של השפלה מכוסים חולות ים אך אלה הולכים ופוחתים בשל הבניה המואצת. עוד מאפיין את השפלה הוא חורש ים תיכוני לרוב מחברת צומח של חרוב ואלת המסטיק , ובאזורים מסוימים נמצא חורש מחברת צומח של אלון מצוי.

 

מפה 12 מציגה את החלק הדרומי שבשפלה אשר כאן הוא מגיע לרוחבו המרבי בכוון מזרח מערב וכן את שולי הר חברון. האזורים הנכללים במפה אינם מוכרים לציבור המטיילים ובחלקם פזורים שטחי האימונים של צה"ל.

כדי להקל על המטיילים, מופיעים במפה זו פרטים חשובים, כגון: שמורות טבע ואכסניות, תחנות דלק ושירותים אחרים; הודגשו נתוני שטח כמו מצוקים ואתרי טבע, עודכנו פרטים וצבעי סימון השבילים. על גב המפה מודפסים טבלות מסלולים (לפי דרגת קושי), תרשימים ומידע מפורט, שנועדו לעזור בתכנון הטיול ובמהלכו – לא רק למיטיבי לכת, אלא אף למשפחות היוצאות לטיול קצר. כך, בעזרת המפה, תוכלו "לגלות" פינות חמד שהיו חבויות עד היום. שעה שאתם מטיילים כאן, חשבו על מראה האזור בעתיד, ועזרו לשומרו יפה ונקי, כשם שהוא עכשיו.

אנא השתמשו במפה ובמידע שבה והקדישו תשומת לב לכל הפרטים. תכנון טיול על כל פרטיו מרבה הנאה ומונע אסון !

לפני צאתכם לדרך, יש להשאיר באחד ממשרדי בתי ספר שדה או משרדי רשות הטבע והגנים שבאזור פרטים על מסלול הטיול ושמות המשתתפים בו.

לרכישת מפות טיולים וסימון שבילים


שינויים במפה מספר 12

שביל ישראל מצפון לישוב מיתר, הוסט צפונה בעקבות בניית שכונה חדשה. ממגדל התצפית בנ.ג. 472, הולך מערבה עד גשר דבמבם על כביש 60.

 

שביל ישראל בין סנסנה ללהב, השביל הורחק מגדר ההפרדה ביציאה מהיער מערבית  לסנסנה לכיוון להב.

 

 

 

 

נושאים נוספים שיעניינו אותך