חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
בחר דרגת קושי
חיפוש טיול בטקסט חופשי
 
פייסבוק
ניוזלטר

שביל ישראל - הטרק של המדינה

1/08/2012

עצות להולכים בשביל ישראל  חדשות ועדכונים    מפות סימון שבילים   רשימת מלאכי השביל  הצעות ללינה תחת כיפת השמים    פירוט מסלול שביל ישראל    תולדות שביל ישראל    טריוויה שביל ישראל   תעודות וסמלים לצועדים בשביל ישראל    חלוקת קטעים בשביל מאת צבי גילת    חלוקת שביל ישראל להליכה ברצף

צילום: דב גרינבלט

 

שביל ישראל הוא יוזמה של החברה להגנת הטבע, ליצירת שביל הליכה רגלי לאורך מדינת ישראל. אורכו של שביל ישראל כיום הוא כ – 1,100 ק"מ, הוא מתחיל בבית אוסישקין שבקיבוץ דן ומסתיים בבית ספר שדה אילת. שביל ישראל עובר בהרים, יערות, ערים, כפרים, יישובים, נחלים, מעיינות, לצד כבישים ובשמורות טבע, לאורך אתרים היסטוריים ותופעות טבע ייחודיות, הוא מסומן בשטח בצבעים לבן, כחול וכתום, במדורג.
הרעיון ליצור את שביל ישראל נולד לפני שנים, במוחו של אברהם תמיר ז"ל, עיתונאי ואיש טבע. הוא העביר את הרעיון לאורי דביר ז"ל, לשעבר יו"ר
הוועדה לשבילי ישראל של החברה להגנת הטבע, והתוכנית יצאה לדרך. הוועדה לשבילי ישראל של החברה להגנת הטבע החלה את עבודות התכנון של התוואי וסימונו בתחילת שנות השמונים, והוא נחנך רשמית ב – 1995, על ידי נשיא המדינה דאז, עזר ויצמן, באזור לטרון, כלומר השנה מציינים 20 שנה לשביל.
את סימון השבילים החדשים ותחזוקת השבילים הקיימים, מבצעים בשטח, מדי יום ובאופן קבוע, אנשי הוועדה לסימון שבילים של החברה להגנת הטבע, שגם מקיימים מפגשים קבועים למטיילים, המתכננים ללכת בשביל ישראל. אנשי הוועדה מקבלים פניות מהציבור ומגורמים נוספים על מצב השביל – האם יש מפגעים לאורכו, למשל, או צריך לחזק את הצבע, ויוצאים לשטח לבדוק את הפניות ולטפל בהן. שביל ישראל מחולק ל – 20 מפות טיולים וסימון שבילים, ומידע עדכני על השביל ושינויים בו, במידה וישנן, ניתן למצוא כל העת באתר החברה להגנת הטבע. אגף תיירות ומרכזי ההדרכה של החברה להגנת הטבע, מקיים סדרות טיולים ופרויקטים סביבתיים - חינוכיים לאורכו של שביל ישראל, לקהל מגוון – בני נוער, מבוגרים, חברות וארגונים שונים.

 

מנכ"ל החברה להגנת הטבע, קושה פקמן: "שביל ישראל מקרב את כלל הציבור, מישראל ומהתפוצות, למדינת ישראל ולנופיה, הוא מהווה מעין עמוד שדרה, עליו נשענים ומחוברים כאחד, דרכים ושבילים רבים, המסומנים בכל רחבי הארץ. הוא מגלם בתוכו ערכי טבע ונוף, מורשת, מסורת ודת, רב תרבותיות, מפגש עם מגזרים שונים ומגוונים ומהווה חווייה בלתי נשכחת של פסיפס ישראלי מרהיב ומרתק של החברה הישראלית. שביל ישראל מספר את סיפורה של הארץ הזו, על אנשיה ומורשתם, מגוון נופיה, בעלי החיים שבה, הצמחים וההיסטוריה שלה. לאורכו של השביל צועדת ההוויה הישראלית על רגליה: תלמידי בתי הספר, בני תנועות הנוער, חיילים, תיירים מכל העולם, משפחות וכל אוהבי הארץ והטבע. לא בכדי נבחר שביל ישראל כאחד מ - 20 השבילים היפים ביותר בעולם, על ידי המגזין "נשיונל ג'יאוגרפיק."

 

לאורך השנים אספו בחברה להגנת הטבע פרטי טריוויה שונים על שביל ישראל, להלן חלק מהם: קרלוס גולדברג השלים את השביל בסוכות 2007, בזמן המהיר ביותר - 12 ימים, 13 שעות ו - 37 דקות, ברצף, מצפון לדרום (כולל ציוד על הגב); המטייל הראשון שעבר בשביל ברציפות לכל אורכו הוא יריב יערי מקיבוץ מעברות, שלא חיכה עד לחנוכה הרשמית של השביל וצעד לכל אורכו כבר בשנת 1994; מלאכת הסימון, לאחר שאנשי הוועדה לסימון שבילים התגברו על כל מיני קשיים בירוקרטיים, נמשכה כעשר שנים; שביל הפסגה בהר מירון, הנמצא כ - 1,200 מטרים מעל פני הים, הוא הנקודה הגבוהה ביותר על שביל ישראל; המקום הנמוך ביותר על שביל ישראל הוא ליד המושבה מגדל, סמוך לכנרת, כ - 195 מטרים מתחת לפני הים.

 

תדרוכים ל"שביליסטים"    מבצע מפות טיולים וסימון שבילים 03-6388620,1-700-600-655 
לטיולי שביל ישראל של החברה להגנת הטבע, חייגו טל. 03-6388688

נושאים נוספים שיעניינו אותך