חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
בחר דרגת קושי
חיפוש טיול בטקסט חופשי
 
פייסבוק
ניוזלטר

שביל ישראל - הטרק של המדינה

1/08/2012
הגדל

עצות להולכים בשביל ישראל  חדשות ועדכונים    מפות סימון שבילים   רשימת מלאכי השביל  הצעות ללינה תחת כיפת השמים    פירוט מסלול שביל ישראל    תולדות שביל ישראל    טריוויה שביל ישראל   תעודות וסמלים לצועדים בשביל ישראל    חלוקת קטעים בשביל מאת צבי גילת    חלוקת שביל ישראל להליכה ברצף

כ 940 ק"מ של הרים, יערות, ערים, כפרים, נחלים ומעיינות וחוויה בלתי נשכחת של פסיפס ישראלי מרהיב עין. איפה? לאורך שביל ישראל. החברה להגנת הטבע מארגנת בקביעות טיולים לאורך שביל ישראל, המהווים מעין "טעימה" מהשביל, לכל מי שרוצה להיות חלק מהמפעל האדיר של "הטרק הלאומי".

הרעיון ליצור את שביל ישראל נולד לפני שנים במוחו של אברהם תמיר ז"ל, עיתונאי ואיש טבע. הוא העביר את הרעיון לאורי דביר ז"ל, לשעבר יו"ר הוועדה לשבילי ישראל של החברה להגנת הטבע, והתוכנית יצאה לדרך. הוועדה לשבילי ישראל החלה את עבודות התיכנון של התוואי וסימונו בתחילת שנות השמונים, והוא נחנך רשמית ב-1995.

מאז טיילו בשביל ישראל עשרות אלפי מטיילים. רובם בקטעי שביל נבחרים, או בהליכה לאורך ה'שביל' לפי קטעים. מספר לא מבוטל של מטיילים בחר ללכת את השביל ברצף - כטרק מתמשך על פני כחודש וחצי. ייעודו של שביל ישראל הוא להולכי רגל, אך עם השנים כבשו ממנו חלקים גם רוכבי אופניים, טרקטורונים וג'יפאים, עובדה שבהחלט מהווה בעיית ניגוד משתמשים בשביל. כיום יושבת על המדוכה ועדת היגוי ליצירת תוואי לשביל ישראל לרוכבי אופניים. יתכן שזהו חלק מפתרון הבעיה. עם הזמן נוצר הווי סביב ההליכה בשביל. כך למשל, נולדו "מלאכי השביל" - אנשים המארחים בבתיהם, ללא כל תמורה, או בתמורה סמלית את ההולכים, קונים עבורם מצרכים, או משאירים להם קנקני מים בשולי הדרכים.

השביל משמש עמוד שדרה לאלפי קילומטרים של שבילים מסומנים, תוך הקפדה על שמירת הטבע ואופי האזור. לשביל ישראל סימון מיוחד (בצבעי כתום-כחול-לבן) אשר מוטבע בצורה ברורה ומאפשר התמצאות והליכה לפי הסימון. בשנים האחרונות נערכו שינויים בתוואי המקורי של השביל: גדלו החלקים העוברים בסמוך לחוף הים, נוספו קטעי הליכה בתוך נופים עירוניים, ובנגב נוספו קטעי שביל יפהפיים במכתש הקטן, במזרח מכתש רמון ובערבה, שבהם אפשר לטייל לאורך כל השנה ללא צורך בתיאום עם צה"ל.

השביל מקרב את בני הנוער מישראל ומהתפוצות למדינת ישראל ולנופיה. כך, בקיץ האחרון צעדה קבוצת בני נוער, מחציתם תושבי הארץ ומחציתם מארה"ב לאורך שביל ישראל במשך שלושה שבועות. זאת, במסגרת פרוייקט "דרך הטבע", שיזמה קהילת ירושלים של החברה להגנת הטבע.

בני הנוער השתמשו במהלך ההליכה בספר לימוד מקורות, שהוכן במיוחד לתוכנית וסייע לקרב בין סיפורי המסורת לנופים. הם גם עסקו בלימוד מיומנויות שטח כמו לינת שטח, ארגון וסחיבת ציוד, שימוש במפה ובמצפן, שמירת שבת בטבע וגם כיצד להימנע מלהשאיר עקבות למטיילים הבאים. המסע הקבוצתי הפך למסע אישי יוצא דופן עבור כל המשתתפים והותיר רשמים עמוקים. בקיץ הקרוב עתידות לצאת קבוצות נוספות. מספר המטיילים על השביל הולך וגדל כל הזמן. לפי הערכתינו, בכל רגע נמצאים בנתיבי השביל לפחות כ-150 מטיילים, ההולכים את כל השביל ברצף.

תדרוכים ל"שביליסטים"    מבצע מפות טיולים וסימון שבילים 03-6388620,1-700-600-655 
לטיולי שביל ישראל של החברה להגנת הטבע, חייגו טל. 03-6388688

נושאים נוספים שיעניינו אותך