חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
בחר דרגת קושי
חיפוש טיול בטקסט חופשי
 
פייסבוק
ניוזלטר

קניון שחורת מעגלי

דרגת קושי: קל
עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב
כניסה לשמורה/לאתר: לא בתשלום
נק' התחלה: חניון נחל שחורת
נק' סיום: בנק' התחלה
אורך מסלול: 3 ק"מ
משך הטיול: כ- 3 שעות
צבע מסלול: ירוק + אדום + שחור
הערות: לא מתאים לטיול בימים חמים!
קניון שחורת מעגלי

איזור הטיול:
איזור אילת הוא אזור מיוחד במינו. זהו מדבר קיצוני, בו הצומח דל ביותר, והמסלע חשוף ובולט ביותר לעין. המסלע המתגלה במסלול הוא רב- גוני ולאורכו נחשפים סלעי היסוד ואבני החול שמייחדים אזור זה.
במסלול זה, המקיף אזור קטן, נוכל למצוא את כל מרכיבי המסלע של אזור אילת. בעלי חיים וצמחים, שרידי פעילות אדם בעבר, וכמו כן תצפית יפה לעבר מפרץ אילת( אם הראות טובה).

דרך הגעה:
מאילת נוסעים צפונה בכביש הערבה בערך כ- 15 דקות. ליד אבן ק"מ מס' 20 פונים מערבה לדרך עפר (מול הכניסה בצד מזרח יש חורשה נטועה). תחילת הדרך מסומנת בכחול ובהמשכה, בנקודת ההתפצלות הופכת לירוק. אנחנו נמשיך שמאלה לכיוון קניון שחורת על הסימון הירוק ,אורך דרך העפר עד תחילת מסלול ההליכה כ- 6 ק"מ.

תיאור המסלול:
מסוף דרך הרכב, נתחיל ללכת בסימון הירוק, הנכנס לתוך קניון שחורת, החתור בסלעי היסוד. אלו הם סלעים עתיקים שגילם מעל 600 מליון שנים. הם נוצרו על ידי עליה של חומר מגמתי מפנים כדור הארץ אל פניו, תוך כדי התקררות והתגבשות איטית. בגלל ההתגבשות האיטית, נוכל לראות גבישים בצבעים וגדלים שונים בסלע.
בשולי הקניון גדלים שיחים בצבע ירוק בהיר, זה הצלף הסחוסי- האופייני לסלעי יסוד באזור אילת ובסיני.

אורכו של הקניון הוא כ-1200 מטרים. במהלך ההליכה בו נפגוש שני מפלים יבשים המספקים לנו טיפוס אתגרי קליל. בסופו אנו מגיעים לסימון אדום מצד ימין, בעזרתו נעלה לגדה הצפונית של האפיק. שם תתגלה לנו תצפית נפלאה. במקום זה אנו פוגשים סלע מסוג שונה( צבע צהבהב) , זהו הגיר: סלע משקע ימי, ואם נתבונן היטב נוכל למצוא בו מאובנים וכן שכבות של חרסיות ועורקי גבס. (שכבות רכות מאוד הבנויות מהן דפים-דפים, הנשברים בקלות. בתוכן עורקים לבנים עכורים בדרך כלל, של חומר קשה יותר).
יש לשים לב לסימון השבילים ברגע שיוצאים מן הקניון.

באמצע המסלול המסומן באדום נגיע למפגש עם סימון שחור ושביל ישראל (כתום, לבן וכחול), בנקודה זו נפנה ימינה, עם הסימון השחור ושביל ישראל ואיתו נגיע חזרה למפגש עם הרכב.
בשלב זה רצוי לפקוח עיניים ולתור אחר גל אבנים בצורה מלבנית שנראה "חשוד" במיוחד. מדובר במלכודת נמרים עתיקה שבאמצעותה נהגו הבדואים לצוד נמרים בעבר. בתוך המלכודת המלבנית היה מונח טרף שאליו נמשך הנמר. ברגע שהנמר התחיל לטרוף את הטרף, השתחררה אבן מראש המלכודת וסתמה את פתחה. כך הנמר נשאר כלוא, עד שהיה מגיע הבדואי והורג אותו בדקירות חנית.
נא לא לפגוע באתר ארכיאולוגי קסום זה!

לינה והדרכה באיזור:
בי"ס שדה אילת 

* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.