חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
בחר דרגת קושי
חיפוש טיול בטקסט חופשי
 
פייסבוק
ניוזלטר

אל נחל חווארים

אזור טיול: דרום->נגב ומכתשים
דרגת קושי: בינוני
סוג טיול: טיולי משפחות
עונה מומלצת: חורף, אביב, סתיו
כניסה לשמורה/לאתר: לא בתשלום
נק' התחלה: בכביש 40, לבאים משדה בוקר- 2 ק"מ אחרי הפנייה למדרשת שדה בוקר, לפי שילוט שמאלה לבור חווארים.
נק' סיום: סוף כביש הסרפנטינות בדרך לעין עבדת
אורך מסלול: כ- 5 ק"מ
משך הטיול: 2-3 שעות
צבע מסלול: כחול
אל נחל חווארים

דרך הגעה:
להתחלה: נוסעים בכביש 40 מכיוון שדה בוקר למצפה רמון, כשני קילומטר דרומית לפניה למדרשת שדה בוקר שלט המפנה שמאלה לבור חוורים, כאן מחנים את הרכב. לנקודת הסיום: נוסעים למדרשת שדה בוקר, בכיכר לפני הכניסה למדרשה פונים ימינה לכיוון עין עבדת. בסוף הירידה המפותלת חוצים גשר אירי וחונים במגרש חניה משמאל לכביש. ( לפני הירידה יש לעבור בנקודת התשלום של שמורת עין עבדת הנמצאת ליד החנייה של אחוזת קבר בן גוריון. יש לציין שאינכם נכנסים לעין עבדת אלא רק לאיסוף בנחל חווארים)

תיאור המסלול:
עם סימון שבילים כחול יורדים מעט לערוץ הנחל ולאחר 100 מ' משמאל נראה בור מים נבטי החצוב בסלע. זהו אחד מני בורות רבים שחצבו הנבטים הנודדים ששלטו בנגב מאות שנים. בורות מים אלו אספו את מי גשמי החורף והוסתרו היטב (כיום הם גלויים לעין כל) ובזכותם שלטו הנבטים על דרך הבשמים הידועה.

צפו בגל מים שוטף את נחל חווארים. צילום: אפי פרי, החברה להגנת הטבע

 

מהבור נמשיך בערוץ, ונגיע לשער הצור - שני קירות סלע חום כהה, היוצרים מעין שער גדול, סלע הצור קשה ועמיד יותר משאר הסלעים באזור ולכן יצר כאן שני קירות סלע בולטים. בלילה אפשר להדגים איך יוצאים ניצוצות ממכה של אבני צור אלו באלו, אך יש לעשות זאת בזהירות ולהרחיק את כולם מהאבנים.

מטיילים שקטים במיוחד או כאלו שהצטיידו במשקפת יכולים להבחין בפסמון, מכרסם מדברי, פעיל יום נפוץ למדי בין שיחי המלוח. הפסמון חובב עלי מלוח ועלווה של צמחים חד שנתיים הנובטים במדבר במהלך חודשי החורף. לקראת האביב עסוק הפסמון באיסוף כמויות גדולות של מזון אותן הוא מרכז בפתח המחילה. בין מסעות הקציר הוא מתיישב בפתח המחילה ומנשנש את היבול. פסמונים חיים במחילות מסועפות מתחת לשיחי מלוח ובשולי האפיק. לפסמון תפקיד חשוב בשרשרת המזון המדברית והוא מהווה מרכיב חשוב בתפריט של טורפים רבים: נחשים, עופות דורסים ויונקים. אם איתרתם מחילת פסמונים, שבו בשקט במרחק מה מהמאורה, אם הפסמון ירגיש בטוח הוא יצא ללקט מזון בנכוחותכם.

מעבר לשער הצור מתרחב הערוץ, הולכים עוד כמה דקות עד למרגלות גבעה שמראשה נשקפת תצפית מרהיבה על האזור. השביל המסומן עוקף את הגבעה משמאל ויורד לערוץ, בקטע זה ערוץ הנחל עושה פיתול גדול. הולכים בשלוחת בין הערוץ הראשי לערוץ משני המתחבר לנחל. יורדים שוב לערוץ הראשי והולכים כמה עשרות מטרים בקניון צר ותלול. מדי פעם יש סדקים היוצאים מהערוץ, מומלץ להיכנס לאחד הסדקים ולראות להיכן הם מגיעים.

בהמשך הדרך מתרחב הנחל, כאן המסלע משתנה והופך לחוואר שהינו חומר רך המתפורר בקלות ויוצר נוף של מדרונות תלולים. לאחר קילומטר נוסף נפגוש את הכביש היורד ממדרשת שדה בוקר לעין עבדת, כאן מסתיים הטיול.

 
 

אפשרויות נוספות:
לחובבי לכת - שילוב של נחל חווארים ועין עבדת: יורדים בנחל חווארים כמתואר. קצת אחרי שהוא מתרחב יוצאים מהערוץ ימינה עם שביל שחור המוביל לנחל צין, בו עולים אל מעיינות עין עבדת עד לחניון העליון. רצוי להקפיץ רכב לחניון העליון או לנסות לתפוס ממנו טרמפ לכוון בור חווארים.
מסלול מעגלי לחובבי לכת - נחל חווארים וקרקש: יורדים כנ"ל בנחל חווארים, עוברים את הסימון השחור הפונה ימינה ואחרי 300 מ' פונים שמאלה עם סימון ירוק העולה בערוץ היפה של נחל קרקש עד לכביש, ליד הפנייה למדרשה. מכאן אפשר לחזור לבור חווארים בדרך עפר המקבילה לכביש מצפון לו.

 

דרגת הקושי אינה מצביעה על רמת הבטיחות

אתרים נוספים באזור:
גן לאומי עין עבדת, אתרי שדה בוקר: קבר בן גוריון, צריף בן גוריון, המרכז הלאומי לאנרגיית השמש.

לינה והדרכה באזור: בי"ס שדה הר הנגב

* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.